UA | DE

Cztery lata Centrum Radioterapii Amethyst

27 grudnia 2017

Od początku istnienia ośrodek wypracował stabilną pozycję w całym regionie, współpracując ściśle ze Szpitalem Specjalistycznym im. L. Rydygiera. Z każdym rokiem w Centrum Radioterapii Amethyst rośnie liczba leczonych osób oraz stosowanych technik napromieniania – w sumie od momentu otwarcia do końca listopada br. przyjęto tu ponad 7,7 tys. pacjentów.

Systematycznie rośnie liczba pacjentów poddawanych radioterapii – od stycznia do końca listopada br. przeszło ją 2373 pacjentów, podczas gdy w całym minionym roku było to 2411 osób. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że Centrum Radioterapii Amethyst leczy średnio 220-230 chorych miesięcznie, można z dużą pewnością założyć, że kolejny rok z rzędu liczba pacjentów będzie wyższa. W porównaniu do danych z pierwszego roku działalności w krakowskim ośrodku leczy się obecnie niemal 2,5-krotnie więcej osób niż w 2014 roku.

Pacjenci w zdecydowanej większości pochodzą z terenu Małopolski: przyjeżdżają nie tylko z Bochni, Skawiny czy Myślenic, ale również z Oświęcimia, Tarnowa, Krynicy-Zdrój czy Zakopanego. Zgłaszają się tu także osoby z innych województw, krakowskie centrum świadczy też usługi medyczne dla Ukraińców.

Zestawiając liczbę zabiegów leczenia radykalnego według stosowanej technologii, można zauważyć wzrost w 2017 roku specjalistycznych technik radioterapeutycznych takich jak IMRT, VMAT oraz brachyterapia. Od stycznia do listopada br. takich pacjentów było 160 (IMRT), 978 (VMAT) oraz 332 (brachyterapia). Porównując dane z 11 miesięcy z 2016 oraz 2017 roku, ten wzrost wynosi odpowiednio: 22, 19 oraz 31 proc.

W leczeniu radykalnym, mającym za zadanie trwałe wyleczenie pacjenta,  technika VMAT, czyli Volumetric Modulated Arc Therapy, stanowi wciąż zdecydowaną większość (40 proc. w br.). W całym 2016 roku takie leczenie przeszło w Centrum Radioterapii Amethyst 890 pacjentów, w bieżącym roku jest to już 978 osób. Na kolejnych miejscach jest brachyterapia (14 proc. w br.) oraz IMRT (6 proc.).
Kompendium radioterapii onkologicznej po polsku Kompendium radioterapii onkologicznej po polsku

9.01.2018

Właśnie ukazała się polskojęzyczna  książka  o radioterapii  onkologicznej. W tłumaczenie oraz opracowanie tej niezwykle potrzebnej pozycji zaangażowali się m.in. lekarze z krakowskiego Centrum Radioterapii Amethyst.

czytaj więcej >
Cztery lata Centrum Radioterapii Amethyst Cztery lata Centrum Radioterapii Amethyst

27.12.2017

Z każdym rokiem w ośrodku rośnie liczba leczonych osób oraz stosowanych technik napromieniania – w sumie od momentu otwarcia do końca listopada br. przyjęto tu ponad 7,7 tys. pacjentów.

czytaj więcej >
Krakowski szpital pierwszy w Małopolsce Krakowski szpital pierwszy w Małopolsce

15.12.2017

W ogłoszonym właśnie najnowszym Rankingu Szpitali 2017 krakowski Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera zajął 13 miejsce w kraju i pierwsze w województwie.

czytaj więcej >