UA | DE

Skutecznie leczyć nowotwory piersi

23 października 2017

Październik jest miesiącem Świadomości Raka Piersi. Rak piersi to na świecie najczęściej występujący nowotwór u kobiet. Szacuje się, że co roku ta choroba rozpoznawana jest u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tys. umiera z tego powodu. Również w Polsce zajmuje on pierwsze miejsce (22 % wszystkich zachorowań) wśród nowotworów złośliwych u kobiet. Rocznie chorobę tę diagnozuje się u 17 tys. kobiet. Pięć tysięcy chorych umiera rocznie na raka piersi.

Nowoczesne terapie onkologiczne są coraz skuteczniejsze w leczeniu nowotworów piersi. Jednak kluczowe znaczenie ma jak najwcześniejsze rozpoznanie choroby, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Powinny pamiętać o nich nie tylko kobiet z grupy ryzyka (po 50 roku życia). Najmłodsza pacjentka z rakiem piersi, która leczyła się w Centrum Radioterapii Amethyst, miała 25 lat.

W obrębie samej radioterapii mamy sporą różnorodność metod, które są stosowane w terapii nowotworów piersi. Klasyczna radioterapia uzupełniana jest albo całkiem zastępowana brachyterapią. W Centrum Radioterapii Amethyst brachyterapię w połączeniu z radioterapią zastosowano w tym roku u 35 pacjentek. Natomiast podczas leczenia nowotworów lewej piersi stosowana jest metoda breath hold – napromienianie ze wstrzymanym oddechem. Zabezpiecza ona serce przed otrzymaniem dawki promieniowania, która zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań związanych z chorobami wieńcowymi.

Mieszkańcy walczą o zgorzelecką radioterapię Mieszkańcy walczą o zgorzelecką radioterapię

17.10.2018

Stowarzyszenie „AMAZONEK” i osób z chorobą nowotworową w Zgorzelcu zbiera podpisy pod petycją do prezesa NFZ oraz Ministra Zdrowia o umożliwienie działania nowo wybudowanego ośrodka radioterapii. Poparcie wyraziło już ponad 8,3 tys. osób.

czytaj więcej >
Oświadczenie Amethyst Polska w sprawie Centrum Radioterapii w Zgorzelcu Oświadczenie Amethyst Polska w sprawie Centrum Radioterapii w Zgorzelcu

28.09.2018

W związku z medialnymi doniesieniami, informującymi o problemach Wielospecjalistycznego Szpitala w Zgorzelcu w uzyskaniu kontraktu...

czytaj więcej >
Badanie systemu opieki onkologicznej Badanie systemu opieki onkologicznej

25.09.2018

Centrum Radioterapii Amethyst bierze udział w ogólnopolskim badaniu „Ścieżka pacjenta”. Projekt koordynowany przez Fundację Onkologia 2025 zweryfikuje  realny czas oczekiwania na diagnozę i leczenie onkologiczne w Polsce.

czytaj więcej >